Proscalpin sale no prescription Rize

http://tandshardwood.com/orange-county-hardwood-flooring Trabzon Havalimanından Rize’ye nasıl gidilir?

http://steelheadonthespey.com/Site_2/skgt_scandi.html Havalimanı’nın önünden kalkan Havaş otobüsleri ile Rize’ye gidebilirsiniz.

Yolculuk Süresi 

Rize 1,5 saat

Ardeşen 2,5 saat

Ücretler

Rize 16 TL

Ardeşen 22 TL

Meşhur Yemekleri

Muhlama

 

 

 

 

 

Rize Pidesi

 

 

 

 

 

 

Laz Böreği

 

 

 

 

 

Pepeçura,Hamsili Pilav, Mısır Ekmeği, Hamsi Kolu, Rize Simidi, Enişte Lokumu, Pekmezli Kabak Tatlısı, Sütlaç, Hamsi Çığırtası, Karalahana Sarması

Rize’de Gezilecek Yerler

1- Ayder Yaylası

2- Fırtına Deresi

3- Zil Kalesi

4- Dağmaran Tepesi

5- Elevit Yaylası

6- Pokut Yaylası – Sal Yaylası

7- Anzer Yaylası

8- Rize Kalesi

 

1- Ayder Yaylası

Yayladaki yerleşimin geçmişi 13. Yüzyıla kadar dayanmakta. Yaylada ilk yerleşimi göçebe olarak yaşayan Halalılar başlatmış. Dinlenme amacı ile kullanılmaya başlanan yayla 19. Yüzyıldan itibaren birkaç ailenin kalıcı yerleşim yeri olmaya başlamış. Son olarak 1987 yılında turizm bölgesi olarak ilan edilen yayla, 1994’te Milli Park unvanını almıştır.

 

2- Fırtına Deresi

Kaçkar Dağlarının Karadeniz’e bakan yamaçlarındaki derelerin birleşmesi ile oluşmuştur. Rize Ardeşen’in yaklaşık 2 km batısında Karadeniz’e dökülen Fırtına Deresi, 68 km uzunluğundadır.

Rafting Fiyatı

100 TL

Zipline Fiyatı

20 TL

 

3- Zil Kalesi

İlçe merkezinin 15 kilometre güneyinde, Fırtına Deresinin batı yamaçları üzerinde kurulmuştur. Kalenin üzerinde inşa edildiği sarp kaya kütlesi denizden 750 metre dere yatağından yaklaşık 100 metre yüksekliktedir. Kaleyle dere arasında gizli bir geçidin olduğu ve zamanla kapandığı söylenmektedir.

Giriş Ücreti

3 TL

Saatler

08.00 – 16.00

 

4- Dağmaran Tepesi

Rize’nin muhteşem manzarasını tepeden izlemek istiyorsanız eğer buraya gitmelisiniz.

Şehir merkezinden buraya arabayla 10 – 15 dakika sürüyor.Merkezden kalkan dolmuşlar ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

 

5- Elevit Yaylası

Çamlıhemşin ilçesinde 1884 m rakımda bulunur. Konaklama imkanı bulunan yaylanın geleneksel yayla evleri de ilgi çekicidir. Başta Yaban Keçisi olmak üzere Karadeniz’e özgü diğer yabani hayvanlar da bulunur.

 

6- Pokut Yaylası – Sal Yaylası

Ermenice ‘’Rüzgarlı Vadi’’ anlamına gelen Pokut Yaylasının yerleşim tarihi net olarak bilinmese de 200 yıl öncesine kadar dayandığı biliniyor. Pokut Yaylasında sayıları 75’i geçmeyen yayla evleri vardır. Yayladaki yerel halkın bazıları Ortan Köyü ve Konak Mahallesinde yaşıyormuş. Pokut Yaylası’na gidilecek en güzel zaman ise Haziran ayları ile Ekim ayları arasındadır.

Pokut yaylasından sırt takip edilirse Sal yaylasına varılır. Her iki yayla 15 dakikalık yürüyüş mesafesinde birbirine yakındır.

 

7- Anzer Yaylası

Anzer Yaylası Bir diğer adıyla Anzer Ballıköy yaylası ve Ballıköy’dür. Rize iline 85 km mesafededir. İlin önemli yükseltilerinde Kaçkar dağlarından Kırklar Dağının yer alır.

 

8- Rize Kalesi

Kale, şehir merkezinin güneybatısına kurulmuş bir kaledir. İç Kale ve Aşağı Kale olarak iki bölümü vardır. Yoğun yerleşme sebebiyle Aşağı Kale yok olmuştur. Batı tarafından bazı sur parçaları ve kuleleri günümüze gelebilmiştir.

Rize

Yazı dolaşımı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir