generic Lamictal canada Denizli

http://beneficialblends.com/products/facebook.com/beneficialblends  

enter site Nasıl Gidilir?

Havalimanı 70 kilometre uzaklıktadır.Saat başı kalkan otobüsler ile Pamukkale’ye veya Denizli merkeze ulaşabilirsiniz.

Ücret

20 TL

 

Yapılması Gerekenler

1- Pamukkale Travertenleri

2- Hierapolis Antik Kenti

3- Hierapolis Antik Havuz

4- Denizli Teleferik 

5- Kaklık Mağarası 

6- Karahayıt

7- Denizli Atatürk Etnografya Müzesi

8- Keloğlan Mağarası

9- Laodikeia Antik Kenti

1- Pamukkale Travertenleri –  Hierapolis Antik Kenti – Hierapolis Antik Havuz

Nasıl Gidilir?

Denizli otogarından kalkan Pamukkale dolmuşları ile buraya ulaşabilirsiniz.

Ücret

5 TL

Pamukkale Travertenleri

Pamukkale.Dünyanın sayılı doğal alanlarındandır.Adını,pamuk gibi bembeyaz travertenlerin görüntüsünden almıştır. Kalp hastalığı,damar sertliği,romatizma,tansiyon gibi pek çok hastalığa derman olan şifalı suları ile meşhurdur.Antik çağlardan bu yana şifa veren bir yer olarak biliniyor.

1988 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır.

Giriş Ücreti 

35 TL

Saatler

15 Nisan / 2 Ekim 

 08:00 / Güney Kapı Açılış saati: 06.30 –  21:00

3 Ekim / 14 Nisan

08:00 –  17:00

Hierapolis Antik Kenti

Hierapolis Antik Kenti,içinde pek çok dini yapı barındırmasından dolayı, arkeoloji dünyasında ‘Kutsal Kent’ olarak tanınıyor.

Pamukkale Travertenleri ile birlikte Dünya Mirası listesinde bulunuyor.

                                         

 

Hierapolis Antik Havuz

Antik Havuz, suyun sıcaklığı nedeni ile rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğunu ve bir çok hastalığın tedavisi konusunda da etkili olduğu söylenir.
Antik Havuz’un suyu, kalp hastalığı, damar sertliği, tansiyon, romatizma, deri, göz, raşitizm, felç, sinir ve damar hastalıklarına, içildiğinde de spazmlı midelere çok iyi gelmektedir. Bu da Roma Dönemi’nden itibaren Antik Havuz’un etrafında sürekli olarak sağlık merkezlerinin kurulmasının nedenini açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

Saatler 

08.00 – 21.00

Ücret 

Yetişkin 32 TL

Çocuk (7-12 yaş) 13 TL

0-6 yaş Ücretsiz

 

 

2- Denizli Teleferik 

Nasıl Gidilir?

Otogardan 22T otobüsüne binip son durak olan Teleferik durağında inmeniz gerekiyor.

*Otobüste kart geçerlidir.Tek kullanımlık kartlar pahalı olduğu için bindiğiniz otobüste yolculardan birinin kartını alırsanız daha uyguna gidebilirsiniz.

Bize 6 liraya biri kart satmaya çalıştı fark olduğunu bildiğimiz için yolculardan birinin otobüs kartını almayı tercih ettik.

Otobüs Ücreti

2.25

Teleferik Gidiş – Dönüş Ücreti

6 TL

Saatler 

09.00 – 21.00

3- Kaklık Mağarası 

Nasıl Gidilir?

Otogardan kalkan kaklık dolmuşlarına binmeniz yeterli olacaktır.Dolmuş şoförü bize anlaşmalarının olduğunu herkes indikten sonra kişi başı 15 TL’ye bizi mağaraya götürebileceğini söyledi.Bize o şekilde daha rahat geldiği için kabul ettik.

Maalesef gittiğimiz de mağara kapalıydı içine giremedik.Çalışma olduğunu söylediler.

Denizliden kaklık mağarası dolmuşla yaklaşık 1 saat sürüyor.Eğer özel aracınız yoksa gitmeyebilirsiniz dolmuşla yol bize baya uzun ve yorucu geldi.

 

4- Karahayıt

Nasıl Gidilir?

Otogardan kalkan minibüsler ile buraya ulaşabilirsiniz. Pamukkale ilçesinin beş kilometre kadar da kuzeyinde yer alıyor.

Karahayıt kaplıcaları tesisleri ülkemizin kaplıca bakımından en zengin yerlerinden birisidir. Bu nedenle dünyanın birçok yerinden de şifa bulmak isteyen kişiler denizliye gelir. Pamukkale termal kaplıca sınırının içerisindedir.

Karahayıt kasabasını önemli kılan bir durum da, kırmızı termal suyudur. Ege Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalarda suyun önemli bir şifa kaynağı olduğu tescil edilmiştir. Su kaynağından her mevsimde 58 derece sıcaklıkta çıkıyor. 

5- Denizli Atatürk Etnografya Müzesi

Nasıl Gidilir?

Müzeye aracınızla menderes bulvarı üzerinden tabelalar yardımıyla ulaşabilirsiniz. Ya da şehrin herhangi bir yerinden toplu taşıma araçları kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Müze merkezde yer almaktadır yürüyerek de ulaşabilirsiniz.

Cumhuriyetin ilk yıllarında parti binası olarak kullanılmıştır. 4 Şubat 1931 yıllında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Denizli ziyareti sırasında bir gece burada konaklanmıştır. 1950 yıllında Sağlık Bakanlık devredilmiştir. 1977 yıllında Kültür Kültür Bakanlığı tarafından anıt eser olarak tescil  edilerek koruma altına almıştır. 1981 yıllında restore edilerek 1984 yıllında müze olarak hizmet etmiştir.

Giriş Ücreti:

Ücretsizdir.

Saatler:

15 Nisan / 2 Ekim

09.00 – 19:00

3 Ekim / 14 Nisan

08:00 – 17:00

6- Keloğlan Mağarası

Nasıl Gidilir?

Otobüs terminalinden minibüsler Dodurga kasabasına kalkıyorlar. Bu minibüslerle Dodurga yolundaki mağaraya ulaşabilirsiniz.

Mağara TRT televizyonu ve daha birçok televizyon tarafından tanıtımı yapılmıştır. Bu tanıtım sayesinde birçok ilden ve ülkeden ziyarete gelen olmuştur. 

Bölgede kazı çalışmalarında yapılan hayvan iskeletleri de burada sergileniyor. Birbirinden farklı hayvan iskeletlerinin kemiklerini mağara içerisinde görebilirsiniz. Mağaranın gezi parkur düzenlenmiştir. 145 metre kadar bir gezi parkuruna sahiptir. 

Giriş Ücreti 

5 TL

Saatler 

09.00 – 17.00

7- Laodikeia Antik Kenti

Nasıl Gidilir?

Merkezden kalkan Laodikeia giden minibüse binmeniz yeterli olacaktır.

Giriş Ücreti 

10 TL

Saatler 

09.00 – 17.00 

Laodikeia isminin, şehrin kurucusu II. Antiokhos’un karısı Laodike‘den alındığı söyleniyor. MS 7. yüzıldaki büyük depreme kadar kent önemini korumuş, hatta İncil’de adı geçen kiliselerden birine ev sahipliği yapması nedeniyle Hıristiyanlık da bu kentte oldukça önemlidir.

Denizli

Yazı dolaşımı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir