http://goodsport.me/phpmyadmin/index.php Konya

http://industrialhvacrservice.com/sg_blog_content/blog/feed.php?uniq=560b31fa7772b Konya’da Gezilecek Yerler 

http://instantsignsco.com/wp-json/ 1- Mevlana Türbesi

2- Konya Atatürk Evi Müzesi

3- Selimiye Camii

4- Alâeddin Tepesi

5- Karatay Medresesi

6- İnce Minareli Medrese

7- Nasreddin Hoca Türbesi

8- Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

9- Meram Bağları

10- Kilistra Antik Kenti ve Kaya Mezarları

11- Yerköprü Şelalesi ve Mağarası

12- Sille Köyü

13- Beyşehir Gölü Milli Parkı

14- Karapınar Çölü

15- Meke Gölü

16- Konya Tropikal Kelebek Bahçesi

17- Japon Parkı

 

 

1- Mevlana Türbesi

Sözleri ve yaşamı ile tarihimizin önemli kişiliklerinde biri olan Mevlana Celaleddin Rumi’nin dergâhı, 1926 yılından bu yana Mevlana Türbesi olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Türbe, Selçuklu döneminin izlerini taşıyor.

 

2- Konya Atatürk Evi Müzesi

1928 yılında Konyalılar tarafından Atatürk’e hediye edilen iki katlı ev. Atatürk’ün şahsi eşyalarını ve döneme ait diğer belgeleri, fotoğrafları, gazete kupürlerini görebilirsiniz.

Giriş Ücreti

Ücretsiz

Saatler

09.00 – 17.00

 

 

3- Selimiye Camii

Kanuni Sultan Süleyman’ın inşaatını başlatıp II. Selim’in tamamlattığı Selimiye Camii, Konya şehir merkezinde yer alıyor. Çoğu kaynakta Mimar Sinan tarafından yapıldığı söylenen yapı, tek şerefeli iki minaresi ve kesme taş işçiliği ile görülmesi gereken dini yapılar arasında sayılıyor.

4- Alâeddin Tepesi

Konya ilinin en yüksek noktası olan Alâeddin Tepesi, Selçuklu ilçesinde yer alıyor. Frig, Hellen, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı zamanında yerleşim alanı olarak kullanılan tepecik, Alâeddin Camii’ne ev sahipliği yapıyor Günümüzde halk tarafından mesire yeri olarak kullanılıyor.

 

 

5- Karatay Medresesi

Medrese Selçuklu dönemini yansıtıyor. Günümüzde Çini Eserler Müzesi olarak hizmet veriyor. Selçuklu taş işçiliğinin günümüze kadar gelen en güzel örneklerinden biri sayılan yapı, iç kısmındaki kabartma ve çinileri sayesinde göz alıcı bir görünüm sergiliyor.

 

6- İnce Minareli Medrese

İnce Minareli Medrese, hadis ilmi öğretilmek üzere 1264 yılında Selçuklu Sultanı II. İzzeddin Keykavus Devrinde Vezir Sahip Ata Fahrettin Ali tarafından yaptırılmıştır. Selçuklu Devri taş işçiliğinin en güzel örneklerinden olan taç kapı, medresenin doğu girişinde yer alır. Yüzyıllar boyunca ayakta kalan bu önemli yapı 1936 yılında başlanan onarım çalışmalarının ardından 1956 yılında Taş ve Ahşap Eserler Müzesi olarak hizmete açılmıştır.

 

7- Nasreddin Hoca Türbesi

Geçirdiği onarımlar sayesinde günümüze kadar gelebilen yapı, 12 köşeli ve külahlı çatısı ile dikkat çekiyor. Eski yapıdan geriye kalan ana türbe içerisindeki mermer sandukanın başucunda bulunan tersten yazılı ölüm tarihi, filozof ve mizah ustası Nasreddin Hoca’nın yaşamını simgeliyor.

 

 

8- Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Rüştü Bey Konağı adıyla da bilinen bina, 1992 yılından beri ziyaretçilerini ağırlıyor. Ermeni ustalar tarafından yapılmaya başlanıp Türk ustalar tarafından bitirilen binanın giriş katı, arkeolojik eserlere ait depo olarak kullanılıyor.

Giriş Ücreti

Ücretsiz

Saatler

09.00 – 17.30

 

 

9- Meram Bağları

Bulunduğu ilçenin adıyla anılan Meram Bağları, doğal güzellikleri ile kendinden söz ettiriyor. Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde söz ettiği bu tarihi yeşil alanı turistler arasında popüler hale getiriyor.

10- Kilistra Antik Kenti ve Kaya Mezarları

Antik Kent Hatunsaray Bucağı’na bağlı Gökyurt Köyü sınırları içerisinde yer alıyor. Konya’nın Kapadokya’sı olarak da adlandırılan antik kent; kayalara oyulmuş evleri, ibadet yerleri ve sarnıç kalıntılarını oluşturuyor. Kilistra Antik Kenti ayrıca Frig döneminden kalan ve en önemlisi bir krala ait olan kaya mezarlarını da içinde barındırıyor.

11- Yerköprü Şelalesi ve Mağarası

Coğrafyası ile sizi büyüleyecek Yerköprü Şelalesi, Hadım ilçesinde bulunuyor. Şelale, Göksu Nehri üzerinde yer alıyor. İsterseniz burada yüzebilirsiniz.

 

 

12- Sille Köyü

Eski bir Rum köyü olan Sille’de dünyanın en eski ve en büyük manastırları arasında sayılan Ak Manastır bulunuyor. Tarihi İpek Yolu ve Baharat Yolu üzerinde yer aldığı için Roma ve Bizans dönemine ait yapıların da görülebileceği bir köydür.

13- Beyşehir Gölü Milli Parkı

İçerisinde Türkiye’nin üçüncü büyük gölü olan Beyşehir Gölü’nü barındıran milli parktır. Beyşehir Gölü Milli Parkı, irili ufaklı 33 adadan oluşuyor.

14- Karapınar Çölü

Karapınar ilçesinde bulunan bu alan, Türkiye’nin tek çölü olma özelliğini taşıyor. Kent merkezine 94 kilometre uzaklıkta bulunan Karapınar Çölü, tarihi İpek Yolu üzerinde yer alıyor.

 

15- Meke Gölü

Meke yani bir diğer adıyla Krater Gölü, Konya ilinin Karapınar ilçesinde bulunan doğal güzelliklerden biridir. Oluşumu sönmüş bir volkan kraterinin su ile dolmasıyla olmuştur ve ortasında küçük adacıklar bulunmaktadır.

 

16- Konya Tropikal Kelebek Bahçesi

Konya’nın Selçuklu Belediyesi tarafından ülkemize kazandırılan Konya Tropikal Kelebek Bahçesi, 2015 yılının temmuz ayında hizmete sunuldu. 15 türden fazla, binin üzerinde kelebek uçuş alanı olarak tasarlanan bu özel bahçe Avrupa’nın en büyük tropikal kelebek bahçesi unvanına sahip, ülkemizin de tek kelebek bahçesidir.

7 bin 600 metrekare büyüklüğündeki vadinin yaklaşık olarak bin 600 metrekaresi kelebek uçuş alanı. Bunun dışında bölgede 80 türden fazla binlerce bitki türü yer alıyor. Böcek müzesiyle de ülkemizdeki böcekler tanıtılıyor.

Giriş Ücreti

Hafta İçi

Öğrenci

3 TL

Yetişkin

8 TL

Hafta Sonu

Öğrenci

3 TL

Yetişkin

10 TL

Saatler

09.00 – 17.00

*Pazartesi günleri kapalıdır.

 

17- Japon Parkı

Japon mimarisine uygun olarak yapılan Kyoto Japon Parkında 4.000 metrekarelik gölet, Japon bahçesi, kamelyalar, seyir terasları, taş ve ahşap köprüler, taş fenerler, küçük adalar, Japon mimarisine uygun 3 giriş kapısı, doğal tepeler, bambu su oyunları, kuru bahçe, Japon ağaç ve bitkileri, restoranlar ve çay evleri bulunmaktadır.

Konya

Yazı dolaşımı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir