http://premiercir.com/wp-login.php?redirect_to=https://premiercir.com/wp-admin/ Bolu

buy cheap viagra online australia Bolu’da Gezilecek Yerler

buy doxycycline antibiotics online 1- Abant Gölü

2- Tabiat Müzesi

3- Mudurnu

4- Yıldırım Beyazıt Camii

5- Kanuni Sultan Süleyman Camii

6- Mudurnu Saat Kulesi

7- Yıldırım Bayezit Hamamı

8- Göynük

9- Gazi Süleyman Paşa Camii ve Hamamı

10- Göynük Akşemsettin Türbesi

11- Göynük Zafer Kulesi

12- Göynük Çubuk Gölü – Göynük Sünnet Gölü

13- Gölcük

14- Yedigöller Milli Parkı

 
Nasıl Gidilir?

Eğer uçakla gidecekseniz en yakın havalimanı 145 kilometre uzakta olan Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’dır.Bolu’ya otobüs veya araba kiralayarak ulaşabilirsiniz.

Otobüs ile gidecekseniz eğer terminal’den kalkan Bolu merkez otobüsleri ile merkeze ulaşabilirsiniz.

Eğer Abant’a gidecekseniz terminalin hemen yanında olan özdileğin karşısındaki duraktan geçen

22 numaralı Abant dolmuşuna binebilirsiniz.

*Abant’a giden dolmuş çok fazla yok.Taksicilerin 100 lira civarı aldığını öğrendik.

Dolmuş fiyatlar 6,50 TL

Süre yaklaşık 1 saat

Merkezden kalkan dolmuş saatleri

07.30 – 11.00 – 13.00 – 15.00

Abant’tan kalkan dolmuş saatleri

09.00 – 13.00 – 15.00 – 17.00

*Otelimiz Abant yolu üstünde olduğu için otele taksi çağırabilirler mi diye sorduğumuz da taksinin Bolu merkezden geldiğini ve kalktığı gibi taksimetreyi açtığını o yüzden de 120 -130 lira civarı bir para alabileceklerini söylediler.Bize Abant’ta taksi’nin olmaması biraz saçma geldi.Özel aracınız yoksa ulaşım biraz sıkıntılı olabiliyor.

*Abant yolu üzerinde sadece bir tane market gördük o da biraz uzaktaydı arabayla gidilebilir.

Bolu Yöresel Yemekleri

Yayla çorbası, patates çorbası, ovmaç çorbası, kızılcık tarhana çorbası, tarhana çorbası, nohutlu çorbası, yoğurtlu bakla çorbası, imaret çorbası, çiğ börek, kabaklı gözleme, acı su bazlamacı, çantıklı pide, etli mantı, ekmek aşı, patatesli köy ekmeği, kedi batmaz, mantar sote, orman kebabı, kaldırık dolması, kaşık sapı, mengen pilavı, kıbrısçık pilavı, keşli cevizli erişte, höşmerim, mengen kuzu güveç, katık, kaşık atmaç, bakla çullaması, paşa pilavı, kabak hoşafı, kara kabak tatlısı, palize, coş hoşafı, karavul şerbeti, kızılcık şurubu, saray helvası, bolu Beyi tatlısı, mudurnu baklası, uğut tatlısı.

Abant Gölü

Bolu’nun en çok turist alan yeridir.Abant Dağları’nın eteklerinde olan göl aynı zamanda tabiat parkıdır.Birçok türe ev sahipliği yapan parkta 80’in üzerinde familya bulunmaktadır.

Burada faytona binebilme imkanı da vardır.Fayton fiyatları 60 TL’den başlıyor.

*Bisiklet kiralama yeri vardı fakat biz gittiğimiz de kapalıydı.

Bir Saat 10 TL

Abant Tabiat Parkına Giriş Ücretleri

Yaya 4 TL

Motosiklet 6 TL

Otomobil 12 TL

Çadır Yeri 18 TL

*Arabayla gölün etrafını gezebilme imkânı vardır.

Biz yürüyerek gölün etrafını gezdik yol üzerinde piknik, mangal yerleri ve tuvalet de vardı.Bir kaç restoran da görebilirsiniz ama çok fazla yoktu.Biz Abant Göl Cafe & Restaurant’a oturduk.Abant Otelinin hemen karşısında muhteşem bir manzarası var.Kalabalık olur diye tahmin ettik ama çok az insan vardı o yüzden siparişlerimiz hemen geldi.

*Yöresel yemek yemeyi istiyorduk fakat menüde çok fazla seçenek göremedik maalesef.

– Tabiat Müzesi

Giriş yaptığınızda hemen sağınızda kalıyor müze.

Giriş ücretsizdir.

Müzenin içinde ölü yaban hayvanları sergilenmektedir.

 

 Mudurnu

Mudurnu evleri ile meşhurdur.Bolu’da gezilecek tarihi yerler arasındadır.100 yıllık tarihe sahip evler devlet tarafından koruma altına alınmıştır.Mudurnu evleri bünyesinde 165 tane ev bulunmaktadır. 

Nasıl Gidilir?

Bolu merkez’den kalkan otobüsler ile buraya ulaşabilirsiniz.

Abant’ta yürüdüğünüzde de Mudurnu tabelasını göreceksiniz.

Mudurnu – Abant arası 23 km 

-Yıldırım Beyazıt Camii

Bölgedeki en eski yapı Yıldırım Beyazıt Camii’dir.1374 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından şehzadelik döneminde yaptırılan kare biçimli caminin kubbesi çok büyük.Osmanlı mimarisinde ilk kez büyük kubbenin denendiği kubbeymiş.

 

-Kanuni Sultan Süleyman Camii

Mudurnu’daki eski camilerden biri de 1546 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan cami. Ahşap tavanlı, taş duvarlı bu cami, bir rivayete göre caminin istediği büyüklükte yapılmadığı için beğenmeyip kapısına kilit vurduran Kanuni’nin vefatından 50 yıl sonra ibadete açılmış.

 

-Mudurnu Saat Kulesi

Mudurnu’nun tek kulesi ahşaptan yapılma Mudurnu Saat Kulesidir.Bir yamaç üzerinde yer alan ve 1890-1891 yılları arasında yapılan kule 1900 yılında yanar ve sonrasında Mudurnu hapishanesindeki mahkumlara tamir ettirilir.12 metre yükseklikteki kulenin saati bir Türk demirci ustası tarafından yaptırılmış.

 

– Yıldırım Bayezit Hamamı

Hamam Yıldırım Bayezit’ın şehzadeliği döneminde yapılmıştır. Osmanlı Dönemi mimari süslemeleri tarihinde bir dönüm noktası oluşturacak derecede önemlidir.Günümüz de hala kullanılmaktadır.

 

– Orta Çarşı

Mudurnu’nun tarihi çarşısında Mudurnu’ya özgü sanatları görme imkânı bulunuyor.Çarşının diğer önemli özelliği ise Cuma günleri öğle salasının ardından 600 yıldır süregelen esnaf duasının yapılıyor olması.

 

 

 Göynük

Anadolu tarihinde çok önemli bir yere sahip olan Göynük’ün en eski adı Koinon Gallicanon’dur. Osmanlı İmparatorluğu kurulmadan önce, Beylikler zamanında Umurbey Han Beyliği merkezini Göynük olarak seçmiş. Bizanslılar ve Umurbey Han Beyliği ile çıkan savaşta Göynük Bizanslıların eline geçmiş. Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk yıllarında geri alınmış.

 

– Gazi Süleyman Paşa Camii ve Hamamı

Osmanlılar zamanında Orhan Gazi’nin oğlu Süleyman Paşa buraya yerleşmiş.Süleyman Paşa ilk iş olarak Göynük’e bir cami yaptırmış. Caminin yanına daha sonra bir hamam ilave edilmiş.1335 yılında yapılan Süleyman Paşa Camii ve Hamamı bu bölgedeki en tarihi yapılardan biridir ve günümüzde de kullanılmaktadır.

 

-Göynük Akşemsettin Türbesi

Fatih Sultan Mehmet’in hocası Akşemsettin İstanbul’un fethinden sonra buraya yerleşmiş.15 yıl boyunca burada yaşayan Akşemsettin burada vefat etmiş. Fatih Sultan Mehmet çok sevdiği hocası Akşemsettin için 1464 yılında buraya bir türbe yaptırmış.

Her yıl Mayıs Ayı’nın son haftası Göynük’te Akşemsettin’i anma etkinlikleri düzenlenir.

 

-Göynük Zafer Kulesi

Göynük’ün simgesi haline gelen Zafer Kulesi, burada en çok fotoğrafı çekilen yerlerden biridir. Kasabanın en yüksek yerinde bulunan kule her yerden görülebilir. 1924 yılında yapılan kule Cumhuriyet Dönemi’nin ilk kaymakamı Hurşit Bey tarafından yaptırılmış.

 

-Göynük Çubuk Gölü – Göynük Sünnet Gölü

Göynük ilçesine yakın iki göl bulunuyor.Göynük’ten kısa bir süre içinde ulaşabilirsiniz.Burada ormanların arasında kalan göllerin çevresinde yürüyüş yapabilirsiniz.

Gölcük

Nasıl Gidilir?

Merkezden kalkan 23 numaralı Gölcük dolmuşları ile gidebilirsiniz.

Hafta İçi

Merkez Durak 11.00

Gölcük 17.00

Hafta Sonu ve Tatil Günleri

Merkez Durak

10.00 – 11.00 -12.00

Gölcük

11.00 – 15.00 – 17.00

Giriş Ücretleri

Yaya 4 TL

Motosiklet 8 TL

Otomobil 12 TL

Küçük Minibüs 36 TL

Büyük Minibüs 60 TL

Çadırlı Kamp 25 TL

Film Çekimi 100 TL

*Park da konukevi, kır gazinosu, kafeterya, mescit ve tuvalet vardır.

*Bolu’da konuştuğumuz bir kaç kişi bize burayı tavsiye etti.Gelen turistlerin hepsinin Abant gölüne gittiğini ama Bolu halkının daha çok Gölcüğe gittiğini ve sevdiklerini söylediler.

Yedigöller Milli Parkı

Nasıl Gidilir?

Eğer aracınız yoksa tur ile gidebilirsiniz.

Genel de fotoğrafçıların veya kamp yapmak isteyenlerin tercih ettiği bir yerdir.Yedigöller, kuzeyden güneye doğru sıralanmış 7 adet gölden oluşmuştur.Bu göllerin isimleri:  Sazlıgöl, İncegöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl, Kurugöl ve Seringöl’dür.

*İçerisinde veya yakınlarında market ve konaklama yerleri bulunmamaktadır.

 

Bolu

Yazı dolaşımı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir