can you buy diflucan over the counter in the united states Ankara 

 

source site Beypazarı’nda Yapılması Gerekenler 

follow 1- Hıdırlık Tepesi 

2- Alaattin Sokak

3- Suluhan Kervansarayı 

4- Beypazarı Tarih ve Kültür Müzesi

5- Yaşayan Müze

6- Cahide Gürsoy Müze Evi

7- Beypazarı Kent Tarihi Müzesi

8- Türk Hamam Müzesi

9- Adalet Evi ve Müzesi

 

Beypazarı’na Nasıl Gidilir?

Eğer kendi arabanızla gitmeyecekseniz Ankara´da bulunan Etlik Otobüs Terminali´nden (Eski Garajlar) saat başı, Akköprü Migros´tan yarım saat arayla otobüs ve minibüsler hareket etmektedir.

*Beypazarı küçük bir yer olduğu için yürüyerek her yere ulaşım mümkündür.

 

1- Hıdırlık Tepesi 

Beypazarı’nı tepeden görmek istiyorsanız eğer mutlaka tepeye çıkmalısınız.

2- Alaattin Sokak

Bir çok tarihi konağın olduğu sokakta yöresel ürünlerin satıldığı standlar var. Bu standlar da tarhana, ev makarnası, cevizli tatlı sucuk, bazlama gibi el emeği ürünlerini tadarak alışveriş yapabilirsiniz.

 

 

3- Suluhan Kervansarayı 

Çarşı içinde bulunan Kervansary 17.yy başında 1683 yılında yapılmıştır. Klasik Osmanlı şehir içi hanları tarzında olan Suluhan’ın planı kare şeklinde ve iki katlıdır.

 

 

4- Beypazarı Tarih ve Kültür Müzesi

150 yıllık konak, 1997 yılından itibaren  “Beypazarı Tarih ve Kültür Evi” olarak kullanılmaktadır. Müzede Beypazarı ve yöresinin kültür ve tarihini yansıtan eserlerle Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden kalan çeşitli tarihi eserler sergilenmektedir.

 

 

5- Yaşayan Müze

19.yüzyılda yapımına başlanılan ve iki yıl içerisinde tamamlanan yan yana iki konaktan birisidir. Konak; Osmanlı döneminin mimari yapısını yansıtmaktadır. Konakta; tarihi eşyalar sergilenmektedir.

Saatler

Pazartesi – Pazar 08:30 – 20:30

Ücret

Tam: 5 TL

Öğrenci: 4 TL

 

6- Cahide Gürsoy Müze Evi

Beypazarı´nda yaşamlarını sürdüren, 1609´da Sultan I.Ahmet´in zamanındaki Haznedar Ekmekçizade Ahmet´in torunlarından olan değerli sanatçı Cahide Gürsoy adına oluşturulan Müze de sanatçının çeşitli eserlerinin ve atölyesinde kullandığı eşyaları sergilenmektedir.

 

 

7- Beypazarı Kent Tarihi Müzesi

1928 yılında inşa edilen ve günümüze kadar korunan tarihi değerlerin sergilendiği müze de Beypazarı ile ilgili ilk çağlardan günümüze kadar olan tüm tarihi seyirler;  maketler, kalıntılar, dönem eserleri ve tüm belgelerle Kent Tarihi Müzesi’nde görülebilir.

 

8- Türk Hamam Müzesi

Türkiye´nin ilk hamam müzesidir.Zengin bir koleksiyona sahip olan Türk Hamam Müzesi, hamam kültürünü sergileniyor.Müzesi’de, klasik Türk hamamlarındaki “sıcaklık, ılıklık, halvet, külhan, şırvan, hazne ve tıraşlık” gibi mekânlar bulunuyor.

 

 

9- Adalet Evi ve Müzesi

Abbaszade ailesinin 19. yüzyılda inşa ettiği iki konaktan biri olan Adalet Konağı Beypazarı’nın en güzel konaklarındandır.Beypazarı’na ait olan mahkeme kararları ve eski adliye eşyaları sergilenmektedir.

 

Meşhur Yemekleri

– HAVUÇ SUYU VE HAVUÇLU LOKUMU

– BEYPAZARI GÜVECİ

– DOLMASI

– BAKLAVASI

– BEYPAZARI KURUSU

– HÖŞMERİM

– CEVİZLİ SUCUĞU

 

 

Beypazarı

Yazı dolaşımı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir