go here Çanakkale

http://blog.accusure.com/2015/07/08/ Çanakkale’de Gezilecek Yerler

http://ccs-fl.net/pma/index.php 1- Çanakkale Şehitliği

2- 57. Piyade Alay Şehitliği

3- Conkbayırı

4- Truva Antik Kenti

5- Aynalı Çarşı

6- Kilitbahir

7- Kilitbahir Kalesi

8- Arkeoloji Müzesi

9- Çanakkale Deniz Müzesi

10- Saat Kulesi

11- Kazdağı Milli Parkı 

12- Assos Antik Kenti

13- Gökçeada

14- Bozcaada

 

 

1- Çanakkale Şehitliği

Dünya Savaşının gerçekleştiği 1915 yılında, Çanakkale Muharebelerinde hayatını kaybeden Türk askerleri anısına yaptırılan Çanakkale Şehitliği,1960 yılından açılmıştır. İsmail Kurt, Feridun Kip ve Doğan Erginbaş tarafından tasarlanarak hayata geçirilen Şehitler Anıtı ise uzaktan bakıldığında Mehmetçik’in M harfini andırıyor.

 

2- 57. Piyade Alay Şehitliği

Çanakkale Muharebelerinde, Yarbay Hüseyin Avni Bey’in komutasındaki 628 kişinin şehit düştüğü 57. Alay askerleri anısına yapılan Şehitlik, 1992 senesinde açılmıştır.

3- Conkbayırı

Mustafa Kemal Atatürk’ün göğüs cebinde yer alan saat sayesinde ölümden döndüğü Conkbayırı Muharebesinin gerçekleştiği Conkbayırıdır.

 

4- Truva Antik Kenti

Truva Atı, savaş sanatında düşmanı yanıltmak için yapılan en bilindik öykülerin başında gelmektedir. Aslında karşı tarafa bir edilmiş bir armağan gibi gösterilen fakat asıl amacı Troya yani Truva şehrini ele geçirmek için savaşan Yunanlı askerleri taşıyan, tahtadan yapılmış devasa büyüklükte bir attır.

Truva Prensi Paris, Sparta Kralı’nın güzeller güzeli eşi Helen‘e aşık olur ve onu kaçırır. Bunun üzerine ise iki taraf arasında kıyasıya bir savaş başlar. Akha ordusu kendine dev bir tahta at yaptırıp, içine komutan Odysseus önderliğinde askerlerini yerleştirir ve Truva kentine girmeyi başarır.

Dünya Kültür Mirasları listesine adını yazdıran ve Truva Atı’na ev sahipliği yapan bu kente aynı zamanda Troia Bölgesi’de deniliyor.

Giriş Ücreti

35 TL

Saatler

15 Nisan – 2 Ekim

08.30 – 19.00

3 Ekim – 14 Nisan

08.30 – 17.00

 

5- Aynalı Çarşı

1890 yılında inşa edilen Aynalı Çarşı, Çanakkale türküsüne konu olmasıyla hafızalarda yer almıştır. Geçmişte yalnızca beygir eşyalarının, süslerinin ve gözlüklerinin satıldığı bu çarşı ismini de “ayna” denilen bu gözlüklerden almaktadır. Aynalı Çarşı günümüzde hediyelik eşyaların satıldığı bir yer haline geldi.

6- Kilitbahir

Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan ve hiç zarar görmeden ayakta durmayı başaran bir kaleye ev sahipliği yapan Kilitbahir, deniz kilidi anlamını taşımaktadır. Kale Gelibolu Yarımadası’ndadır.

 

7- Kilitbahir Kalesi

İstanbul Kuşatması esnasında Papalık ile Bizans’ın işbirliğini önlemek amacıyla yaptırılan Kilitbahir Kalesi Fatih Sultan Mehmet imzası taşımaktadır. Üçgen bir kuleye sahip olan yedi katlı yapısıyla bir yoncayı andıran Kale, tarih boyunca Kanuni Sultan Süleyman, Sultan Abdulaziz ve II. Abdülhamit gibi isimler tarafından restore edilmiş ve ayrıca mimarisinde kiremit ile mermer gibi malzemeler bulunuyor.

 

8- Arkeoloji Müzesi

Tanrıça figürlerinden lahitlere, Tunç Çağı’na ait eserlerden arkeolojik kalıntılara kadar, şehrin eski çağlardan bugüne ev sahipliği yaptığı tüm medeniyetlerden geriye kalanların sergilendiği müzedir.

Müze altı bölümden oluşmaktadır. Tüm eserler kronolojik bir sıraya göre dizilmiş. Troia salonunda 1870 senesindeki arkeolojik kazılarda çıkan eserler yer alıyor. Truva kentine ait bu eserler, erken tunç çağı ve demir çağı arasında bir köprü oluşturmuş.

Assos salonunda 1980 senesindeki çalışmalar neticesinde gün yüzüne çıkarılmış eserler var. Burada mezarlardan çıkarılmış eserler yer alıyor. Eskiden kişilerin eşyalarıyla beraber gömülmesi ve kişiyi mezarda koruyacağına inanılan muhafız heykelleri vardır.

 

 

10- Çanakkale Deniz Müzesi

Çanakkale Deniz Müzesi, 1915 Deniz ve Kara Savaşları’nın bilgilendirme ihtiyacını gidermek için kurulmuş askeri bir müzedir.

Çanakkale Savaşının 67. yılında, 18 Mart 1982 tarihinde, Çanakkale Boğaz Komutanlığı Müzesi adı altında açılışını gerçekleştiren müze, gönüllülerden oluşturulan bir ekip tarafından savaş alanında yüzey taraması yapılarak bulunan malzemelerin bir araya getirilmesiyle ve özel kişi ile kuruluşlar tarafından bağışlanan eşyalarla zaman içerisinde genişleyerek bugünkü halini almıştır.

Giriş Ücreti

Yetişkin 18.50 TL

Öğrenci Ücretsiz

18 Yaş Altı Ücretsiz

Saatler

09.00 – 17.00

*Pazartesi günleri kapalıdır.

 

 

11- Çanakkale Saat Kulesi

Çanakkale Saat Kulesi, 1896 senesinde inşa edilen bir yapı ve 20 metre yüksekliktedir. En üst kısmında kadranlı saatin yer aldığı bu beş katlı kulenin bir de çeşmesi bulunuyor.

 

12- Kazdağı Milli Parkı

Kazdağı Milli Parkı, piknik, doğa yürüyüşü ve kamp gibi aktiviteler yapabileceğiniz bir alandır.

 

 

13- Assos Antik Kenti

Ayvacık ilçesi yakınlarındaki Behramkale Köyünde yer alan Assos, tarih boyunca Lidyalılardan Perslere, Pergamonlardan Romalılara kadar birçok uygarlığın hüküm sürdüğü bir bölge olmasıyla öne çıkıyor. M.Ö 900’lü yıllarda inşa edilen kentin tepe kısmında Athena Tapınağı kalıntıları bulunmaktadır.

 

14- Gökçeada

Türkiye’nin en büyük adasıdır. 91 km. kıyı şeridine sahiptir.

Gökçeada’da Gezilecek Yerler

Tepeköy Çınaraltı

Tuz Gölü

Kaleköy

Zeytinli

Kefaloz

Gizli Liman

Yıldızkoy

Rum Köyleri

Sualtı Milli Parkı

Peynir Kayalıkları

Kaya Mezarı

 

15- Bozcaada

Bozcaada, Türkiye’nin üçüncü büyük, Ege Denizinde ise Gökçeada’dan sonra ikinci en büyük adasıdır.

Bozcaada’da Gezilecek Yerler 

Bozcaada Kalesi

Şarap Fabrikaları

Ayazma Manastırı

Göztepe

Bozcaada Müzesi

Rüzgar Gülleri

Ayazma Plajı

Akvaryum Koyu

Polente Feneri

Meryem Ana Kilisesi

Sanat Galerileri

Rum Mahallesi

Çanakkale

Yazı dolaşımı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir