buy viagra in canada with paypal Nevşehir

http://4lstrategies.com/wp-json/oembed/1.0/"https:/4lstrategies.com/about-4l-strategies/" Nevşehir’de Gezilecek Yerler

no prescription Keppra 1- Peri Bacaları

2-  Göreme Milli Parkı

3- Ürgüp

4- Asmalı Konak

5- Aşıklar Tepesi (Aydın Kırağı)

6- Uçhisar

7- Uçhisar Kalesi

8- Güvercinlik Vadisi

9- Derinkuyu Yeraltı Şehri

10- Aşk Vadisi

11- Ihlara Vadisi

12- Zelve Ören Yeri

13- Avanos

14- Paşabağ Rahipler Vadisi

15- Kaymaklı Yeraltı Şehri

16- Mazı Yeraltı Şehri

17- Balon Turu

 

1- Peri Bacaları

Peri Bacaları; Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın 60 milyon yıl önceki volkanik aktiviteleri sırasında oluşan yumuşak tabakanın hava olaylarıyla aşınması sonucunda ortaya çıkmış. Kolayca şekil verilebildiği için neredeyse 10 bin yıldır bölge halkının bir kısmını barınma ve depolama gibi çeşitli ihtiyaçları için kullanıyorlar.

2- Göreme Milli Parkı

9.614 hektarlık alanı kaplayan Park, 1986 yılında koruma altına alınmış. Dünyada eşine az rastlanan peri bacaları sayesinde ünlenen park, bünyesindeki Göreme Açık Hava Müzesi ile birlikte Kapadokya’nın tarihi ve etnolojik yapısını gözler önüne seriyor.

3- Ürgüp

Ürgüp, Bizans döneminde Osiana, Selçuklular zamanında Başhisar, Osmanlılar tarafından Burgut Kalesi ismiyle anılmış. Daha çok alışveriş yapmak için tercih edilen bir yerdir.

4- Asmalı Konak

2000’li yılların meşhur dizilerinden biri olan Asmalı Konak dizisinin çekimlerinin yapıldığı konaktır.

Konak Ürgüp ilçesindedir. Konağı istediğiniz her zaman ziyaret edebilirsiniz.

 

5- Aşıklar Tepesi (Aydın Kırağı)

Göreme manzarasını, balonların havalanışını ve gün batımını izlemek için muhteşem bir tepedir.

 

6- Uçhisar

Uçhisar, sahip olduğu değerlerle Kapadokya Bölgesinin en tarihi yeri konumunda. Görkemli Uçhisar Kalesinin eteklerinde kurulmuş olan yerleşim bölgesi, İpek Yolu üzerinde önemli bir durak olduğu için kültürel anlamda zengin çeşitliliğe sahip olmuş.

 

7- Uçhisar Kalesi

Geçmişi Roma İmparatorluğu’na kadar uzanan kale avantajlı konumu sayesinde doğudan gelen akınları durdurmak için inşa edilmiş. Yerel halkın büyüğüne “Ağa’nın Kalesi”, küçüğüneyse “Çavuş’un Kalesi” dediği birbirine bitişik 2 peri bacasından oluşan askeri yapının içerisinde Roma ve Selçuklu dönemlerinde çok sayıda oda, depo, mahzen ve sarnıç yapılmış.

 

8- Güvercinlik Vadisi

Uçhisar’dan başlayan ve Göreme’ye kadar uzanan Güvercinlik Vadisi’nin uzunluğu 4 km’dir. Vadinin ortasından Vasıl Deresi geçmektedir. Vadide bir de şelale bulunmaktadır. Güvercinlik Vadisi adını insanların kayalara oyduğu güvercinlik yuvalarından almıştır. Vadinin batısında Uçhisar Kalesi yer almaktadır. Ayrıca güvercinlikler de biriken gübreler üzüm bağlarında kullanılmış ve güvercin yumurtaları ise freskler için harç malzemesi olarak kullanılmıştır.

 

9- Derinkuyu Yeraltı Şehri

Kapadokya’da bulunan en büyük yer altı şehri olma özelliğine sahip olan Derinkuyu Yer altı Şehri 1967 yılından beri açıktır. 8 katlı olan Derinkuyu çevresinde dünyanın en eski akıl hastanesi de bulunmaktadır. Şehrin 12 ya da 13 katlı olduğu düşünülmesine rağmen şimdilik 8 katı ziyaretçilere açıktır. Şehrin en derin noktasının 80 metre olduğu belirtilmekle birlikte, 50 metreye kadar ziyaretçiler giriş yapabilmektedir.

 

10- Aşk Vadisi

Aşk Vadisinin uzunluğu 4900 metredir. Gün doğumunu en güzel izleyebileceğiniz yerler arasındadır. Bu tepe, şehre hakim bir noktada bulunur. Tepeye çıktığınızda bütün şehir ayaklarınızın altında olmaktadır.

11- Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi, Melendiz Çayı’nın yumuşak tabanı aşındırmasıyla oluşmuş. Vadideki kayaların bir kısmı 9. yüzyıldan itibaren oyularak kilise haline getirilmiş.

 

12- Zelve Ören Yeri

Zelve Ören Yeri, peri bacalarının Kapadokya’nın diğer bölgelerine göre oldukça yoğun olduğu 3 vadiden oluşuyor. 9. ve 13. yüzyıllar arasında Hristiyanlar tarafından yerleşim alanı ve dini merkez olarak kullanılmış. Aktepe’nin kuzeyindeki dik yamaçlara kurulmuş olan alanda 728-842 yılları arasını kapsayan İkonoklastik Dönem’de inşa edilmiş Balıklı, Üzümlü ve Geyikli kiliseleri gibi önemli dini yapılar bulunuyor.

 

13- Avanos

Bilinen geçmişi M.Ö. 2000’li yıllara, Hititlere kadar uzanıyor Avanos’un tarihi. Araştırmalara göre Avanos Hititler döneminde Zu-winasa, bazı tarihçilere göreyse Nenassa olarak anılıyor. Antik Yunan, Bizans çağlarındaysa adı Venessa olarak geçiyor. Venessa tarihçi Strabo’nun o dönemde kaleme aldığı ‘Coğrafya’ eserinde Kayseri, Kemerhisar bölgelerinden sonra Kapadokya Krallığı içindeki üçüncü önemli merkez olarak gösteriliyor ve Tanrı Zeus kültünden kaynaklanan dini ve politik önemine değiniliyor.

Avanos şimdiki ismine ise bir rivayete göre Selçuklu ordusunun kumandanlarından Evranos Bey’in adını alarak, başka bir söylentiye göre ise ‘Evani’ denen mutfak kap kacağı yapan kasaba özelliğinden kavuşmuş. Yakın tarihteki Osmanlı belgeleri ise Avanos’tan ‘Enes’, ‘Evenez’ olarak da bahsediyor.

Avanos’ta Gezilecek Yerler

Çanak Atölyeleri
Zelve Vadisi
Saruhan Kervansaray
Tarihi Avanos Evleri
Güllüdere (Aziz Agathangelus) Kilisesi
Çeç Tümülüsü
Özkanak Yeraltı Şehri
Lahit Mezar
Çavuşin
Belha Manastırı
Dereyamanlı Kilisesi

 

14- Paşabağ Rahipler Vadisi

Paşabağ Rahipler Vadisi, Zelve’ye oldukça yakın bir konumda yer alıyor. Mantar formundaki peri bacalarının en iyi örneklerini barındıran vadidir.

 

15- Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaymaklı Yeraltı Şehri, 8 katlı; ancak sadece 4 katı gezilebiliyor. M.Ö. 3.000 civarında Hititler tarafından yapılan bu şehir, Roma ve Bizans dönemlerinde genişletilerek 25.000 kişinin yaşayabileceği bir sığınak haline getirilmiş.

 

16- Mazı Yeraltı Şehri

Erken Roma döneminde inşa edilmiştir. Bilinen 4 girişi olan kentin içerisinde hem Roma hem de Bizans döneminden kalma mezarlıklar bulunuyor.  

 

17- Balon Turu

Klasik Balon Turu
Kişi başı 120 Euro

Uçuş süresi 1 saat

Konfor Balon Turu
Kişi başı 150 Euro

Uçuş süresi 1 saat

Delüks Balon Turu
Kişi başı 180 Euro

Uçuş süresi 1,5 saat

Nevşehir

Yazı dolaşımı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir